The nucleus of the school M.N.P.S. has highly accomplished techno savvy faculty with proven abilities. Apart from teachers, the school has the benefit of senior and specialized visiting faculty.

 

PRINCIPAL DESK
S.No. Names Qualification Trained
1 ASHU TIWARY M.A. B.Ed
2 RITU CHOUDHARY M.A., Ph.D. B.Ed
3 NILANJANA MUKHERJEE M.A. B.Ed
4 RENU SINHA B.Sc. B.Ed
5 PURNIMA TRIPATHY B.A. B.Ed
Counselor cum Registrar
S.No. Names Qualification Trained
1 GARIMA CHOUDHARY P.G. E.Com.
       
SENIOR TEACHER
S.No. Names Qualification Trained
1 S K TRIPATHY M.A. (SNK)  
2 MANOJ KUMAR PANDEY B.COM. B.PhY.Ed
3 LALIT MOHAN DUBEY M.A. B.Ed
4 NARESH ISHAR M.COM. B.Ed
5 PICKU KUMARI M.A. B.Ed
6 SHAMPA BANERJEE M.Sc. B.Ed
7 RAKHI MITRA M.A. B.Ed
8 K. JAYASHREE B.Sc.. B.Ed
9 BALAKA DUTTA M.Sc. B.Ed
10 SATINDER KAUR B.Sc. B.Ed
11 SHEOLI HATI B.A. B.Ed
12 KEYA ADAK M.Sc. B.Ed.
13 CHAITALI MANDAL M.Sc. B.Ed
14 SMITA MAJUMDAR HDISM, PGDCA B.Ed
15 RITU SACHDEV M.A. B.Ed.
16 SUDHA SINGH M.A. B.Ed.
17 MOUMITA SARKAR M.COM. B.Ed
18 SHUCHITRA GHOSH M.Sc. B.Ed.
19 SWARAJ CHOWDHURY M.Sc. B.Ed.
20 SUMOD KUMAR TIWARY B.Sc. B.Ed.
21 AVINASH KAUR M.A. B.Ed.
22 M CHANDER SHEKHAR RAO M.C.A. B.Ed.
       
JUNIOR TEACHER
S.No. NAMES Qualification Trained
1 ALKA BAGCHI B.Sc. B.Ed
2 SUNITA SHARMA B.A. B.Ed
3 SUMITA MUKHERJEE B.A. B.Ed
4 PANKAJ KUMAR RAI B.PHY.ED NCC
5 GEETA SINGH M.A. B.Ed
6 RUPA JAMES M.A. B.Ed
7 MANPRIT KAUR M.A. B.Ed
8 POONAM SINGH B.A. B.Ed
       
9 ASHOK KUMAR SHARMA B.Sc. B.Ed
10 BINDU AHUJA B.Sc. B.Ed
11 SHIBANI SINGH B.COM. B.Ed
12 INDRANI BHAUMICK M.A. B.Ed
13 SMITA DAS B.A. B.Ed
14 SUCHISMITA CHAKABORTY M.A. B.Ed
15 KALPANA MISHRA B.A. B.Ed
16 KIRAN DUBEY M.A. B.Ed
17 RENU KUMAR M.A. B.Ed
18 BINDU ROY B.SC. B.Ed
19 MOLI DEB M.SC. B.Ed
20 ANINDITA BISWAS M.A.(ENG.) B.Ed
21 SHARDA B.COM.,MBA B.Ed.
22 RESHMI MUKHERJEE B.Sc. D.Ed.
23 MAUSHMI GIRI M.A. B.Ed.
24 RESHMI MUKHERJEE M.A. B.Ed.
       
TRAINING TEACHERS
S.No. Names Qualification Trained
       
1 SHILA SINGH B.Sc. B.Ed.
2 SRIYA AGARWAL M.COM D.Ed.
3 MALTI MUKHERJEE B.A.  
4 SWARNALI SEN B.A. B.Ed.
5 SUBRATO BISWAS MATRIC MUSIC DEGREE
6 NUPUR BENERJEE B.A. B.Ed.
7 SANA TARANNUM M.Tech  
8 ROOPALI SARASWAT MBA  
9 SWATI SARKAR B.A. B.Ed.
       
       
       
VISITING FACULTY
S.No. Names Qualification Trained
1 PRASHANT KUMAR PANDEY B.Sc. B.Ed.
2 ASHISH KAPOOR B.Tech  
3 ARINDAM M.Com  
4 SWETA SHARMA P.hd. B.Ed.
SUBSTITUTE
S.No. Names Qualification Trained
1 SNIGDHA MUKHERJEE B.A.(HISTORY) N.A.
       
       
       
       
       
       
OFFICE
S.No. Names Qualification Trained
1 BASISHTHA BHAGAT B.COM TALLY
2 AKHILESH KUMAR SHUKLA B.A.  
3 NAVEEN SINGH B.COM  
4 AWADHESH KUMAR CHOUBEY M.A. LLB.  
       
PARA TEACHING
S.No. Names Qualification Trained
1 HARENDRA SINGH B.COM  
2 CHANDRA PRAKASH PANDEY B.Sc. B.Lib
3 RAKESH DUBEY I.Sc.  
4 MANOJ KUMAR I.A.  
       
HOUSE KEEPING
S.No. Names Qualification Trained
1 KAUSHALAYA DEVI    
2 MALIKA NAG    
3 KAUSHALAYA MAHANANDA    
4 RITA DEVI    
5 SANGEETA PANDEY    
6 MEENA MISHRA    
7 PUSPA DEVI    
8 DEVKI    
       
       
WATCH MAN
S.No. Names Qualification Trained
1 MANSHA KUMAR    
2 BHARAT CHANDRA KUMAR    
3 AJAY DEOGAM    
4 SHIV SHANKAR YADAV    
5 RAM CHANDRA BHAGAT    
       
GARDEN
S.No. Names Qualification Trained
1 BADAL CHANDRA BHAKAT   GARDEN
2 MAHESH KUMAR   GARDEN